KÚTTERVEZÉS, ÚJ KUTAK LÉTESÍTÉSE
A felmerülő vízigények biztosítása érdekében sok esetben érdemes saját kutat létesíteni. Irodánk nagy gyakorlattal rendelkezik a kúttervezés területén. Vállaljuk, hogy megtervezzük a kútját, lebonyolítjuk a kút vízjogi létesítési eljárását. A létesítmény megvalósulása után beszerezzük az üzemeltetési engedélyt is, hogy Önnek mielőbb rendelkezésére álljon a megfelelő minőségű és mennyiségű víz. Mielőtt irodánkhoz fordulna kérjük, gondolja át az alábbi információkat:
A kúttervezés kiinduló adatai:
ÚJ KÚT ENGEDÉLYEZTETÉSÉNEK FOLYAMATA
A felmerülő vízigények és a tervezési terület földtani felépítésének megismerése után vízjogi létesítési engedélyezési tervdokumentáció készítünk. Objektumazonosítási nyilatkozatot és Vagyonkezelői objektum azonosítási és vagyonkezelői nyilatkozatot kérünk az illetékes Vízügyi Igazgatóságtól. Az illetékes vízügyi hatóságtól kapott jogerős létesítési engedély birtokában a kút ténylegesen megvalósulhat. Az elkészült létesítmény tényleges műszaki paramétereit tartalmazó vízjogi üzemeltetési tervdokumentáció kerül benyújtásra a vízügyi hatóság számára – így születik a vízjogi üzemeltetési engedély. Jogerős üzemeltetési engedély birtokában megkezdhető a kútból a termelés.
KÖRNYEZETVÉDELMI - VÍZVÉDELMI HATÁSVIZSGÁLATOK VIZES FEJEZETE
Amennyiben a végzett tevékenység a 314/2005. (XII. 25.) Kormány rendelet alapján környezetvédelmi vagy egységes környezethasználati engedélyhez kötött, elkészítjük a hatásvizsgálat vizes fejezetét.
EGYEDI HATÁSVIZSGÁLAT FELSZÍN ALATTI VÍZRE
Előfordulhat, hogy egy olyan helyre szeretné telepíteni a tevékenységét, ami valamilyen legtöbbször ivóvízbázis védőterületére esik. A lentebb idézett jogszabály lehetővé teszi, hogy egy egyedi hatásvizsgálattal bizonyítsuk azt, hogy a tervezett tevékenység nem veszélyezteti a vízbázis tisztaságát - biztonságát.
A 123/1997. (VII. 18.) Korm. rendelet 15. § (2) bekezdése alapján vízbázis védőterületen belül az 5. számú mellékletben foglaltak alapján megengedhető és a 123/1997. (VII. 18.) Korm. rendeletben tételesen nem szabályozott tevékenység esetén, ha az külön jogszabály előírásai alapján nem tartozik a környezeti hatásvizsgálat alá, akkor a környezetvédelmi hatóság egyedi vizsgálat eredményeképpen a 123/1997. (VII. 18.) Korm. rendelet előírásai szerint esetileg szabja meg a tevékenység végzésének feltételeit, illetőleg a korlátozásokat.
KÁRELHÁRÍTÁSI TERVEK KÉSZÍTÉSE
Az esetleges környezetkárosodás megelőzése érdekében 90/2007. (IV. 26.) Kormány rendelet 2. számú mellékletében meghatározott technológiák alkalmazása miatt (vagy ha a hatóság azt előírja) üzemi kárelhárítási tervet kell készíttetni. Ebben a tervben rögzítik a potenciális szennyezőforrásokat, a lehetséges beavatkozási pontokat. Felkészülnek arra, hogy ha valamilyen káresemény bekövetkezik milyen szennyező anyaggal lehet találkozni, hol, és hogyan tudják a környezeti károkozást megakadályozni vagy lecsökkenteni.
A VÍZJOGI ENGEDÉLYEK RENDSZEREI ÉS FAJTÁI
AZ ELVI VÍZJOGI ENGEDÉLY: Egy nagyobb létesítmény tervezésénél kétséges lehet, hogy rendelkezésre áll-e a létesítmény kiszolgálására elegendő vízkészlet érdemes vízjogi elvi engedélyt kérni a hatóságtól. Elvi engedély kérése nagyon hasznos lehet nagyobb beruházások előtt (vagy ha feszített vízgazdálkodási területen tervezünk dolgozni, vagy pályázatoknál) az ilyen engedélybe foglalt „lekötött” vízmennyiségeket a hatóság az elvi engedély lejártáig biztosítja az engedélyes számára. Ez az engedélyezési lépcsőfok következmény nélkül elhagyható.
A VÍZJOGI LÉTESÍTÉSI ENGEDÉLY:A vízjogi létesítési engedély amikor egy vizilétesítmény (nálunk a kút) megszületik a tervező asztalon azt a lentebb részletezett éppen illetékes vízügyi hatóság a jogszabályi feltételek és a szakmai irányok figyelembevételével némi eljárási díj befizetése után engedélyezi. Általában ez az engedély 2 évig érvényes, egy alkalommal kérelemre meghosszabbítható. Az engedélybe (és a kérelembe) foglalt éves vízmennyiség az engedélyes részére van „lekötve – lefoglalva”. Ezért vízkészlet járulékot kell fizetni a Magyar Államnak. A vízjogi létesítési engedély nélkül épített vizilétesítményeket bírsággal sújtja a hatóság.
A VÍZJOGI ÜZEMELTETÉSI / FENNMARADÁSI ENGEDÉLY: A létesítmény elkészültekor mielőtt használatba kerülne, az engedélyező hatóság számára be kell nyújtani egy üzemeltetési engedélyezési dokumentációt ami a megvalósult létesítmény és a hozzá kapcsolódó esetleges berendezések műszaki adatait tartalmazza. Amennyiben engedély nélkül létesült a kút vagy 25%-nál nagyobb az eltérés az engedélyezett és a megvalósult létesítmény között és egyébként nincsen más akadály (engedélyezték volna ha kiépítés előtt kérnek rá engedélyt) fennmaradási engedélyt ad a hatóság. Ha az engedély nélkül épült vizilétesítményt a vonatkozó jogszabályi környezet vagy egyéb okok miatt nem engedélyezték volna a hatóság elrendeli a létesítmény bontását.
KAPCSOLAT
Copyright © 2025 Aquandia.hu
Minden jog fenntartva!
All rights reserved!